Historie knihovny

První školní knihovnu v Oslavanech založil těžař František Müller. Veřejná knihovna byla otevřena po dokončení Lidového domu. Vlastní knihovnu měl také Sbor dobrovolných hasičů. Během války ukrývali občané Oslavan knihy z knihoven ve svých domovech. Po válce byla knihovna znovu otevřena a postupně se rozrůstala. Nejdříve působila v prostorách dnešní Základní umělecké školy, potom v prostorách bývalé samoobsluhy potravin na ulici Hlavní a dnes knihovna sídlí v Katolickém domě. Knihovna má více než 25 tisíc knih, navštěvuje ji přes 400 čtenářů a nabízí rozmanité služby – půjčování knih a časopisů, které si mohou čtenáři sami vyhledat pomocí elektronického katalogu, a také si knihy prodloužit či zarezervovat díky čtenářskému kontu, ke kterému se mohou přihlásit z pohodlí svého domova. V knihovně je možné zdarma využívat počítače s internetem a letošní novinkou je dětský koutek pro nejmenší uživatele. Informace o knihovně, novinky, fotogalerii a akce pořádané pro veřejnost najdete na webových stránkách www.knihovnaoslavany.cz.(1)

1. Oslavany: současnost města ve fotografiích. 1. vyd. F.R. Z. agency s.r.o., 2012, s. 117. ISBN 978-80-87332-48-1.

2. PLCHOVÁ, Jarmila. Oslavany: z kronik, dokumentů a vzpomínek. 1. vyd. Oslavany: Městský národní výbor, 1989, s.66.